ask-karate-klub

Karate klub ASK Tatra Kopřivnice

Sport: závodní
Předseda klubu: Mgr. Ing. René Škoda
E-mail: karate-koprivnice@seznam.cz
Tel.: +420 604 271 663
Místo tréninků: Tělocvična ZŠ Alšova, Ul. Alšova 1123, 742 21 Kopřivnice

Z historie a činnosti klubu

Počátky karate v Kopřivnici sahají do roku 1978, kdy kolem sebe shromáždil skupinu zájemců o tehdy mladé sportovní odvětví Nenad Krivokapič, Jugoslávec, který pracoval na budování závodu Tatra Kopřivnice a zkušenosti s tímto sportem si přivezl ze své domoviny. Karate tehdy v Kopřivnici vznikalo doslova „na zelené louce“, bez tělocvičny i základního technického vybavení.

K registraci oddílu jako součásti TJ Tatra Kopřivnice došlo v lednu 1979 začleněním „složky“ karate do již existujícího oddílu juda. Předpokladem účasti na sportovních soutěžích bylo úspěšné absolvování zkoušek na jednotlivé výkonnostní stupně, z nichž nejnižší bylo osmé kyu. Oddíl karate patřil k nejlepším v rámci severomoravského kraje a řada jeho závodníků se neztratila ani v celostátních soutěžích. Patřila k nim jména jako Slanina, Žižka, Lípa, Král i tehdy v Kopřivnici pracující Vietnamec Nguyen Trong Diep. Závodili v soutěžích KATA (sestavy jednotlivců) i KUMITE (zápas dvou závodníků). Oddíl karate začal působit jako samostatný oddíl TJ Tatra Kopřivnice od r. 1986.

Karate bylo atraktivním sportem a proto jeho členská základna poměrně rychle narůstala. V roce 1987 měl oddíl už 127 členů. Muži závodili v krajské soutěži týmů a závodů jednotlivců se celorepublikově zúčastňovaly všechny věkové kategorie včetně děvčat. Nejlepšími závodníky osmdesátých let s dlouhou řadou krajských titulů a předních umístění na republikových soutěžích a mistrovstvích byli V. Žižka, Nguyen Trong Diep, L. Matula (dorostenecký mistr ČSR v r. 1988), M. Přidal, O. Herman (juniorský mistr ČR v r. 1990), R. Škoda, D. Drlík, P. Gilar a K. Černoch, Jašek, Prokop, Shorný, Černoch, Jurák, Žlebek, Musil a Návrat, z děvčat D. Kladivová (dorostenecká mistryně ČSFR v r. 1990) a J. Pokorná. Za rostoucími úspěchy další generace závodníků stál po ukončení závodní kariéry jako trenér Vlastimil Žižka.

Také po roce 1990 pokračovala úspěšná reprezentace oddílu na celostátní i republikové úrovni, kde se nadále umisťovali na nejvyšších příčkách Denisa Kladivová, Radim a Lukáš Vlčkovi, René Škoda, Jan Shorný, David Drlík, Nora Tihelková, Karel Černoch a Bohumil Vybíral. Ve druhé polovině devadesátých let se na republikové úrovni prosazovali Petra Beierová, Michal Hruška, René a Petr Škodovi. Začala však také nastupovat nová, a v historii klubu karate dosud nejúspěšnější generace. Od roku 1992 začal sbírat republikové medaile Stanislav Modráček, k němuž se v polovině devadesátých let připojili Jaroslav Mičulek, Milan Burget a Pavel Hejtmánek. V žákovské kategorii byl velkou nadějí Čestmír Váňa, který však po několika letech závodění zanechal. Od roku 1998 začala sbírat vítězné vavříny Soňa Hejduková a do republikových soutěží úspěšně zasáhli, bohužel jen na kratší dobu, bratři Marek a Miroslav Gerykovi.

Největších úspěchů v dosavadní historii klubu karate dosáhlo pod vedením Vlastimila Žižky na republikové i mezinárodní úrovni trio Modráček (konec závodní kariéry v r. 2006), Hejduková (konec závodní kariéry v r. 2007) a Burget (konec závodní kariéry v r. 2010). Jen tito tři závodníci získali společně 36 titulů mistra ČR, 8 stříbrných a 17 bronzových umístění.

Za léta 1986–2010 získali reprezentanti klubu karate dohromady na mistrovstvích republiky neuvěřitelných 54 titulů mistra republiky, 19 druhých a 42 třetích míst. Umístění na stupních vítězů v krajských závodech, národních pohárech a velkých nebo malých cenách je nepočítaně. Dosáhli také vynikajících výsledků na světových a evropských šampionátech a domácích i zahraničních Open závodech.

V současné době má oddíl karate pětačtyřicet členů a opět začíná vychovávat novou generaci sportovců. Trénování se po třicetileté trenérské práci Vlastimila Žižky ujal René Škoda, Soňa Smoláková a sourozenci Markovi.

Zdroj: Soňa Smoláková, Kopřivnické noviny 27.8.2020