Futsal ASK Tatra Kopřivnice

Sport: rekreační
Předseda klubu: Kontaktní osoba: Dalibor Pařil
E-mail: dalibor.paril@seznam.cz
Tel.: +420603777608
Místo tréninků: Tělocvična Zimní stadion, Masarykovo nám. 540, 742 21 Kopřivnice

Od kulturistiky k futsalu

Futsal se stal roku 2023 novým klubem ASK Tatra založeným bývalými členy klubu kulturistiky. Tuto podstatnou změnu zapříčinila velmi smutná událost, smrt významného Kopřivnického závodníka a trenéra Jiřího Rohana, jehož činnost zásadně formovala bývalý klub kulturistiky. Nový klub futsalu nyní mohou navštěvovat jak dospělí, tak i děti.

Z historie a činnosti klubu

Prvními kopřivnickými kulturisty, kteří startovali na mistrovské soutěži, byli v roce 1975 Jiří Rohan a Ladislav Novák. Společně pak v roce 1977 založili oddíl kulturistiky TJ Spartak Kopřivnice (později START Kopřivnice a URTICA Kopřivnice), ve kterém byl Jiří Rohan mnoho let předsedou, závodníkem, trenérem i rozhodčím.

Jiří Rohan se se svou bohatou 44 let dlouhou kulturistickou závodní kariérou (jiným sportům se závodně věnoval ještě léta předtím) rozloučil ve svých 72 letech, kdy se stal historicky prvním mistrem České republiky v nové kategorii kulturistika mužů masters nad 70 let a porazil zde i vicemistra Evropy. Jiří Rohan byl také úspěšným trenérem a rozhodčím. Spolu s Ladislavem Novákem měli přes dvě desetiletí jako jediní v novojičínském okrese licenci rozhodovat na mistrovských soutěžích i mezinárodních soutěžích Grand Prix. Za svůj neodmyslitelný přínos československé a české kulturistice byl Jiří Rohan oceněn Českým svazem kulturistiky a fitness. Je také držitelem pamětní plakety nejúspěšnějšího rozhodčího Svazu kulturistiky a fitness.

Jiří Rohan byl vedle Jany Bolomové (rodačky z Kopřivnice, reprezentantky oddílu Olympie Praha) historicky prvním kopřivnickým rodákem, který startoval na mistrovství Evropy v kulturistice a fitness.

Do historie kopřivnické kulturistiky se zapsali rovněž Josef Bittner, Vladislav Slížek, Jiří Douda, Jaroslav Váňa, později Martin Novotný, Tomáš Šeděnka nebo Libor Burýšek.